ЯК ЗБЕРЕГТИ РАННЬОКВІТУЧІ РОСЛИНИ?

25 березня 2019 г.   53
ЯК ЗБЕРЕГТИ РАННЬОКВІТУЧІ РОСЛИНИ?

Перші теплі весняні дні не лише радують нас, а й створюють ідеальні умови, щоб тендітні перші рослини могли квітувати. Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Вони отримали спеціальну наукову назву – ранньовесняні ефемери та ефемероїди, тобто такі, що цвітуть дуже швидко. В тому є своя тактика – поки на деревах немає листя, а густа трава не піднялася – вони мають шанс отримати потрібну кількість світла, запастися поживними речовинами, щоб розмножитися.

Хто ж такі ці загадкові ранньоквітучі рослини?

Найвідоміші з них – підсніжники. Саме їх найчастіше можна побачити в букетах. Всі три види підсніжників, що зростають в Україні, внесено до Червоної книги (2009). Мова йде про підсніжник ельвеза, підсніжник складчастий  та підсніжник білосніжний або звичайний. Перший поширений лише в Одеській та Миколаївській областях. Другий вид характерний для гірського Криму. Єдина популяція підсніжника складчастого на рівнинній Україні знаходить на території Холодного Яру. Найпоширенішим в Україні є третій вид – підсніжник звичайний. В деяких регіонах України, зокрема у Карпатах, ця рослина трапляється доволі часто. Враховуючи загрозу знищення та динаміку популяцій, вид включено до Червоної книги, і як бачимо, не дарма. Незважаючи на десятиліття просвітницької діяльності, так і не можна подолати в нашому суспільстві звичку купувати навесні маленькі білі букетики. Звичайно останнім часом об'єми продажу зменшились, проте не завжди це пов'язано зі зменшенням попиту. Іноді це пов’язано з тим, що підсніжники просто зникли з деяких місцезростань.

Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій, порушення яких призводить до її загибелі. Основна функція квітки – це утворення насіння. Відсутність насіннєвого розмноження - це шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі, найздоровіші квіти. Залишені ж суцвіття формують слабке насіння - дрібне, деформоване, нестійке до хвороб і шкідників. При зриванні квітів, частіше за все цибулина та коріння ушкоджується, з’являється, можливість проникнення бактерій та інших мікроорганізмів в утворену рану. Основна функція листків – це фотосинтез, тобто створення поживних речовин, які відкладаються в бульбі, цибулині. Тому, зриваючи листки, ми не даємо можливості бульбі чи цибулині набратися сил і прорости наступного року.

Первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти - зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини, яка, образно кажучи, рубає гілку, на якій сидить...

Торгівля червонокнижними видами заборонена та карається кількома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема стаття 88-1 (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу) передбачає накладення штрафу від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Стаття 90 (порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України), а також статті 159 і 160 (порушення правил торгівлі на ринках і торгівля з рук у невстановлених місцях) теж передбачають штрафи. Крім того, згідно Постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030 за кожну зірвану рослину з Червоної книги має нараховуватися штраф. Так, для підсніжника звичайного, білоцвіту весняного, шафрану Гейфеліва штраф становить 62 гривень за одну рослину.

На жаль, всі ці закони діють в основному на папері, навіть якщо є протокол про адміністративне порушення, але суди майже завжди приймають рішення не на користь природи. Тут є кілька варіантів – або не купувати та зменшувати попит, або ж частіше викликати поліцію та складати протоколи щодо порушень та засипати ними суди.

Сумна доля “первоцвітів” не лише у підсніжників. До ранньоквітучих рослин можна віднести близько 500 видів рослин, проте лише частина з них включена до останнього видання Червоної книги України (2009). Серед них, окрім підсніжників,  найчастіше продають зірвані крокуси, сон-траву, білоцвіт, цикламен тощо. Більшість цих рослин є цибулинними, можуть розмножуватись, як вегетативно, так і насінням, але при неправильному збиранні не поновлюються, внаслідок чого втрачаються цілі місцезростання. Тож коли продавці починають пояснювати, що “зривання рослини без коріння їй не шкодить”, це невірна інформація.

 З метою припинення незаконного збирання, транспортування та продажу рідкісних ранньоквітучих рослин щорічно в Україні в лютому-квітні поводиться масова Всеукраїнська екологічна акція державних природоохоронних та правоохоронних органів та екологічних громадських організацій – операція «Первоцвіт». До рейдових перевірок у можливих місцях збору та продажу квітів залучаються працівники поліції, Державного підприємства «Прилуцьке лісове господарство», представники громадських організацій та ЗМІ. При виявленні порушень природоохоронного законодавства складатимуться протоколи про адміністративні правопорушення з наступною їх передачею на розгляд відповідним судовим органам.

Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишимо Землі її квіти.

Історія Прилуцького лісгоспу
Історія Прилуцького лісгоспу
Історія Прилуцького лісгоспу
Нажмите на превью для просмотра в полном размере


Поділитися сторінкою у соцмережах

Останні новини

ВІДКРИТІ ДАНІ ДЕРЖЛІСАГЕНСТВА
Нагадуємо, на сайті Держлісагентства https://bit.ly/2S3RbbI Ви можете дізнатися про: - відтворення лісів - реєстри лісорубних квитків - плани лісонасаджень - перевірити легальність лісопродукції - електронний перелік виданих сертифікатів про походження лісо- та пиломатеріалів - реєстр договорів довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками - лісову сертифікацію - фінансові звіти Детальніше
ШАНОВНІ ПРОФЕСІОНАЛИ СВОЄЇ СПРАВИ!

Прийміть в цей чудовий день теплі вітання з вашим професійним святом - Днем бухгалтера. Детальніше


УСПІХ ЗЕЛЕНОГО ЖИВЦЮВАННЯ

З метою збільшення асортименту декоративних порід, що вирощуються в лісництвах ДП «Прилуцький лісгосп» для реалізації населенню регіону, лісівники розпочали проведення робіт по зеленому живцюванню. Детальніше


Всі новини